Kamelot s šátkem proti slzáku (Praha, Vodičkova ulice, 20. srpna 1969)
Vloženo: 27. 3. 2021 0:07
Počet zhlédnutí: 274
Laboratoř Stb
18. srpna jsem to už nevydržel a z Mnichova, kde jsem byl na poslední možné brigádě za 3,20 marek na hodinu, jsem pospíchal na očekávané protesty proti okupaci okolo 21. srpna, což bylo na 1. výročí. Všude kolem Václaváku se protestovalo už od 18. a policajti proti lidem používali taky slzný plyn. A tenhle populární kamelot si obličej obalil mokrým kapesníkem, já pak film dofotil a uložil do "chlebníčku" Adidas, který jsem měl přes rameno. Druhý den na Václaváku bylo snad 200 tisíc lidí a začala řežba u pomníku sv. Václava a když se z Mezibranské a Vinohradské rozjely obrněnce, tak jsme se schovali do vchodu jednoho domu u Domu módy. Tam nás, jen dva mladé kluky, zatkl esenbák a klidně nás vedl do antonu, když k němu přiběhl šílený "kožený čert" (esenbák jezdící na motorce) a vstříkl nám do obličeje slzák., zkroutil ruce a dovlekl do onoho antonu. Pak už to bylo jako z hororu. Neustálé bití a kopání na policii v Krakovské, běhání do pater a k "výslechu" tzv. uličkami a po půlnoci odjezd zmasakrovaných do věznice. A právě tam mi při výsleších estébáci ukazovali fotky z mého filmu, pro konfrontaci. Ten film jsem po létech dostal od soudu, až po vymazání trestu. Byl jsem totiž odsouzen za "pasivní" účast na demonstraci. Ten první esenbák, který nás zatýkal nepřišel ani na jedno z pěti stání a brzy odešel znechuceně do civilu...

Hodnocení: 0/5 | Hodnotilo 0 uživatelů

Komentáře

Přidat komentář

Ještě tu není žádný komentář. Buďte první, kdo komentář vloží!

  •  

Reklama

Fotografické výstavy

66 Street Photographs, Prague 1994 – 2024
Kevin V. Ton v elementu člověčenství
Kurátoři: Pavlína Vogelová

 

7. 3. 2025 – 20. 4. 2025 | Leica Gallery Prague

 

Fotografie vítězů 30. ročníku Czech Press Photo opět v Národním muzeu!

 

10. 1. 2025 – 23. 4. 2025 | Nová budova Národního muzea

 

Tři autoři z různých generací, působící v česko-slovenském prostředí, sdílejí zázemí mimo konformní normativní svět. Jejich perspektiva přináší do výstavy zkušenost bytí na okraji většinové společnosti – v prostoru, který je klíčový pro naději na lepší svět.
Text: Fotograf Gallery

 

21. 3. 2025 — 15. 5. 2025 | Fotograf Gallery

 

Výstava Hallucinations přenese návštěvníky do světa, v němž se stírají hranice mezi analogovým vnímáním a digitální tvorbou. Claudia Larcher, renomovaná rakouská umělkyně, která se intenzivně zabývá umělou inteligencí (AI), na výstavě představuje nová díla, která zkoumají vzájemné působení člověka a stroje i prolínání reality a uměle generovaných vizí. Tematickým východiskem je pojem «halucinace», který se ve výzkumu umělé inteligence používá k diagnostice chybné interpretace dat algoritmy. Její práce tyto jevy reflektují a vybízejí ke zkoumání hranic a potenciálu digitálních technologií v umění.
Výstava je rozdělena do tří tematických bloků a zahrnuje tři hlavní díla, která se hlouběji zabývají vztahem mezi člověkem, technologiemi a životním prostředím.
Text: Rakouské kulturní fórum v Praze

 

20. 2. 2025 - 22. 5. 2025 | Rakouské kulturní fórum v Praze

 

Je již zavedenou tradicí, že se v dubnu můžete do Amerického centra přijít podívat na nejlepší fotografie jazzových hudebníků ze soutěže Jazz World Photo. Mezinárodní odborná porota opět vybrala třicet nejlepších snímků a vy si je můžete v Americkém centru prohlédnout letos až do 29. května během programů pro veřejnost nebo po předchozí domluvě.
Text: Americké centrum

 

01. 4. 2025 - 29. 5. 2025 | Americké centrum

 

Fotograf Josef Sudek (1896, Kolín – 1976, Praha) se věnoval královskému městu Praze mnoho let. Vedle jejích známých míst, krásných a romantických, ho ale přitahovala i periferie – svět zvláštního rozhraní, drsnější a chudší, bližší jeho naturelu. Válečný invalida Sudek měl velký cit a pochopení pro chudé a strádající, sám podporoval řadu spolků i potřebných jednotlivců. Téma periferie nalézáme v jeho tvorbě už od 20. let. O životní podmínky chudších vrstev se zajímala též řada jeho generačních druhů – společným výstupem se pak staly v roce 1933 a 1934 mezinárodní výstavy sociální fotografie...
Text: Uměleckoprůmyslové museum v Praze
kurátor: Jan Mlčoch
grafický design: Štěpán Malovec

 

15. 2. 2025 – 01. 6. 2025 | Galerie Josefa Sudka

 

Reklama


OČI DOKOŘÁN | KEVIN V. TON

  • autorská výstava
  • kurátorka Pavlína Vogelová
  • 7. 3. 2025 - 20. 4. 2025
  • Leica Gallery Prague

Syrová, živá a zcela osobní obrazová výpověď Oči dokořán je sestavena z 66 fotografií pořízených v Praze, v letech 1994–2024. Tato autorská výstava, která je sice jistým milníkem, však téma neuzavírá...

pozvánka na výstavu

Fotogalerie mojePraha.cz

Praha díky svému kouzlu, neopakovatelné atmosféře či svým vlastním "životem" a událostmi, které se v ní odehrávají, přitahuje pozornost mnoha fotografů. Existuje tak velké množství vynikajících snímků, které v rámci internetu prezentují pouze na svých osobních webových stránkách nebo sociálních sítích. To bylo podnětem k vytvoření této "pražské" galerie, jako společného prostoru pro fotografie z hlavního města od předních českých fotografů. Seznam autorů budeme postupně rozšiřovat a jejich portfolia průběžně aktualizovat. Věříme tedy, že se všichni návštěvníci - milovníci kvalitní fotografie, mají na co těšit.

Představujeme

Karel Bucháček (21.1.1932 - 5.12.2008)
doposud v podstatě neznámý - avšak talentovaný a vášnivý fotograf své doby. Dlouhá léta působil především jako úspěšný vědecký pracovník Československé akademie věd. Ústředním motivem jeho fotografií bylo povětšinou město a jeho obyvatelé, ale především zaznamenával normalizační dobu let 1960 - 1990. Obrovské množství negativů bylo v jeho pozůstalosti objeveno teprve před několika lety. Celý archiv (čítající odhadem přes 70 tis. snímků) je v rámci možností postupně digitalizován jeho synovcem Romanem Bucháčkem a fotografem Martinem Wágnerem. Doposud je zpracována přibližně desetina celého archivu. Negativy z mnoha zbývajících let budou postupně digitalizovány.

Podrobné info | Fotografie

Autoři

Náhodná fotografie

Reklama


KAREL BUCHÁČEK
Přidušené město

První ucelená fotografická publikace shrnující tvorbu matematika Karla Bucháčka, který zachycoval normalizační Prahu v letech 1968 až 1989. Tento pražský deník Karla Bucháčka je rozsahem záběru a snahou o systematické pokrytí každodennosti i osových událostí v Praze ojedinělý. Bucháček přesto nikdy samostatně nevystavoval a naprostá většina fotografií je publikována vůbec poprvé.

Další informace + objednávka:
Nakladatelství PositiF