Kamelot s šátkem proti slzáku (Praha, Vodičkova ulice, 20. srpna 1969)
Vloženo: 27. 3. 2021 0:07
Počet zhlédnutí: 196
Laboratoř Stb
18. srpna jsem to už nevydržel a z Mnichova, kde jsem byl na poslední možné brigádě za 3,20 marek na hodinu, jsem pospíchal na očekávané protesty proti okupaci okolo 21. srpna, což bylo na 1. výročí. Všude kolem Václaváku se protestovalo už od 18. a policajti proti lidem používali taky slzný plyn. A tenhle populární kamelot si obličej obalil mokrým kapesníkem, já pak film dofotil a uložil do "chlebníčku" Adidas, který jsem měl přes rameno. Druhý den na Václaváku bylo snad 200 tisíc lidí a začala řežba u pomníku sv. Václava a když se z Mezibranské a Vinohradské rozjely obrněnce, tak jsme se schovali do vchodu jednoho domu u Domu módy. Tam nás, jen dva mladé kluky, zatkl esenbák a klidně nás vedl do antonu, když k němu přiběhl šílený "kožený čert" (esenbák jezdící na motorce) a vstříkl nám do obličeje slzák., zkroutil ruce a dovlekl do onoho antonu. Pak už to bylo jako z hororu. Neustálé bití a kopání na policii v Krakovské, běhání do pater a k "výslechu" tzv. uličkami a po půlnoci odjezd zmasakrovaných do věznice. A právě tam mi při výsleších estébáci ukazovali fotky z mého filmu, pro konfrontaci. Ten film jsem po létech dostal od soudu, až po vymazání trestu. Byl jsem totiž odsouzen za "pasivní" účast na demonstraci. Ten první esenbák, který nás zatýkal nepřišel ani na jedno z pěti stání a brzy odešel znechuceně do civilu...

Hodnocení: 0/5 | Hodnotilo 0 uživatelů

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •  

Reklama

Fotografické výstavy

Opomíjená fotografka Bauhausu z Prahy se dočká významné retrospektivy. Kunsthalle Praha přináší Exposures, první komplexní výstavu o životě a díle Lucie Moholy.
Kurátorský tým: Meghan Forbes, Jan Tichý a Jordan Troeller
Ve spolupráci s: Christelle Havranek
Text: kunsthallepraha.org

 

30. 5. 2024 - 28. 10. 2024 | Kunsthalle Praha

 

Český fotograf Jan Šibík navštívil Korejskou lidově demokratickou republiku, jak se tato země oficiálně jmenuje, třikrát v průběhu čtrnácti let. Vzniklo tak ojedinělé svědectví o proměně této zdánlivě nehybné a neproměnlivé země. Proměně, kterou prošla od vlády druhého z dynastie Kimů – Kim Čong-ila a během éry jeho syna Kim Čong-una. Zachytil přitom nejen bizarní rituály, které provázejí zdejší dění (a vytvářejí ono zdání nehybnosti), ale i skutečný život, jenž zůstává obvykle před zahraničními návštěvníky Severní Koreje skrytý a utajen.
Text: goout.net

 

26. 9. 2024 – 24. 11. 2024 | Karolinum (Ovocný trh 3, Praha 1)

 

Fotografie vítězů již 29. ročníku Czech Press Photo opět v Národním muzeu!

 

1. 2. 2024 – 30. 11. 2024 | Historická budova Národního muzea

 

Bruce Weber je známý především svými fotografickými sériemi pro módní časopisy, jako jsou Vogue, GQ, W Magazine, The Interview nebo Vanity Fair, a spoluprací s předními značkami jako Calvin Klein nebo Ralph Lauren. Jeho fotografie často zachycují mladé ženy a muže ve sportovních, odvážných a intimních momentech. Výstava v Domě U Kamenného zvonu (GHMP) bude vedle módní fotografie ve stejné míře akcentovat také jeho portrétní, reportážní a krajinnou tvorbu stejně jako hudební a módní videoklipy i celovečerní filmy. Weber průběžně fotografuje významné osobnosti z kulturního a politického života, mezi jeho nejslavnější snímky patří například unikátní portréty Nelsona Mandely, Georgie O’Keeffe či Louise Bourgeoise.
Kurátoři: Helena Musilová, Nathaniel Kilcer
Producent: Milosh Harajda
Text: Goethe-Institut
Výstavu ve spolupráci s GHMP realizují MILOSH STUDIO a Little Bear Inc.

 

20. 9. 2024 – 19. 1. 2025 | Dům U Kamenného zvonu

 

Reklama


KAREL BUCHÁČEK
Přidušené město

První ucelená fotografická publikace shrnující tvorbu matematika Karla Bucháčka, který zachycoval normalizační Prahu v letech 1968 až 1989. Tento pražský deník Karla Bucháčka je rozsahem záběru a snahou o systematické pokrytí každodennosti i osových událostí v Praze ojedinělý. Bucháček přesto nikdy samostatně nevystavoval a naprostá většina fotografií je publikována vůbec poprvé.

Další informace + objednávka:
Nakladatelství PositiF

Fotogalerie mojePraha.cz

Praha díky svému kouzlu, neopakovatelné atmosféře či svým vlastním "životem" a událostmi, které se v ní odehrávají, přitahuje pozornost mnoha fotografů. Existuje tak velké množství vynikajících snímků, které v rámci internetu prezentují pouze na svých osobních webových stránkách nebo sociálních sítích. To bylo podnětem k vytvoření této "pražské" galerie, jako společného prostoru pro fotografie z hlavního města od předních českých fotografů. Seznam autorů budeme postupně rozšiřovat a jejich portfolia průběžně aktualizovat. Věříme tedy, že se všichni návštěvníci - milovníci kvalitní fotografie, mají na co těšit.

Představujeme

Karel Bucháček (21.1.1932 - 5.12.2008)
doposud v podstatě neznámý - avšak talentovaný a vášnivý fotograf své doby. Dlouhá léta působil především jako úspěšný vědecký pracovník Československé akademie věd. Ústředním motivem jeho fotografií bylo povětšinou město a jeho obyvatelé, ale především zaznamenával normalizační dobu let 1960 - 1990. Obrovské množství negativů bylo v jeho pozůstalosti objeveno teprve před několika lety. Celý archiv (čítající odhadem přes 70 tis. snímků) je v rámci možností postupně digitalizován jeho synovcem Romanem Bucháčkem a fotografem Martinem Wágnerem. Doposud je zpracována přibližně desetina celého archivu. Negativy z mnoha zbývajících let budou postupně digitalizovány.

Podrobné info | Fotografie

Autoři

Random image

Reklama


JAN ŠIBÍK 1989

  • Demonstrace v Československu 1988/89
  • Pád Berlínské zdi
  • Revoluce v Československu
  • Revoluce v Rumunsku

V roce 1989 se změnil svět, změnilo se tehdejší Československo a změnily se také životy mnohých z nás. Do osudových okamžiků dějin nás po třiceti letech zavede Jan Šibík v knize svých fotografií...

Další informace + objednávka:
www.eshop-knihasibik.cz
(knihu není možné zakoupit v běžné distribuci).