Kamelot s šátkem proti slzáku (Praha, Vodičkova ulice, 20. srpna 1969)
Vloženo: 27. 3. 2021 0:07
Počet zhlédnutí: 71
Laboratoř Stb
18. srpna jsem to už nevydržel a z Mnichova, kde jsem byl na poslední možné brigádě za 3,20 marek na hodinu, jsem pospíchal na očekávané protesty proti okupaci okolo 21. srpna, což bylo na 1. výročí. Všude kolem Václaváku se protestovalo už od 18. a policajti proti lidem používali taky slzný plyn. A tenhle populární kamelot si obličej obalil mokrým kapesníkem, já pak film dofotil a uložil do "chlebníčku" Adidas, který jsem měl přes rameno. Druhý den na Václaváku bylo snad 200 tisíc lidí a začala řežba u pomníku sv. Václava a když se z Mezibranské a Vinohradské rozjely obrněnce, tak jsme se schovali do vchodu jednoho domu u Domu módy. Tam nás, jen dva mladé kluky, zatkl esenbák a klidně nás vedl do antonu, když k němu přiběhl šílený "kožený čert" (esenbák jezdící na motorce) a vstříkl nám do obličeje slzák., zkroutil ruce a dovlekl do onoho antonu. Pak už to bylo jako z hororu. Neustálé bití a kopání na policii v Krakovské, běhání do pater a k "výslechu" tzv. uličkami a po půlnoci odjezd zmasakrovaných do věznice. A právě tam mi při výsleších estébáci ukazovali fotky z mého filmu, pro konfrontaci. Ten film jsem po létech dostal od soudu, až po vymazání trestu. Byl jsem totiž odsouzen za "pasivní" účast na demonstraci. Ten první esenbák, který nás zatýkal nepřišel ani na jedno z pěti stání a brzy odešel znechuceně do civilu...

Hodnocení: 0/5 | Hodnotilo 0 uživatelů

Comments

Add a comment

No comments yet. Be the first to comment!

  •  

Reklama

Fotografické výstavy

Jaroslav Beneš (* 1946), divadelní fotograf plzeňského divadle Alfa. archivář a fotograf Pražských vodáren, spoluzakladatel několika fotografických sdružení (Aktiv volné fotografie, 1989; Pražský dům fotografie, PHP, 1991; Český dřevák, 2000).

Výstava obshuje výběr z několika cyklů (pražské metro, pařížská čtvrt Défense, průmyslová oblast v Katowicích, vila architekta Otty Rothmayera) a uzavírat ji bude nejsoučasnější Benešova tvorba, která na rozdíl od velkoformátových aparátů minulosti pracuje i s digitální technologií.

 

13. 6. 2023 – 15. 10. 2023 | Dům fotografie

 

Jan Glozar chodil v 80. letech po Praze a zachycoval lidské typy. Vybíral si z české společnosti osoby, které nějakým způsobem vyčnívaly ze zaběhnuté společenské šablony - např. nešťastný domovník, rozesmátý hasič, hrdý sběratel Karla Gotta pan Pulda či vdova po muži, který v Podskalí vyřezával ptáčky. Ze známých osobností se na jeho fotografiích objevila například Hraběnka (známá z hotelu Evropa) nabo Mancika, milovnice hadů a životní družka Binny Laneye, kterého pamětníci označují jako nejstaršího českého rockera.

 

2. 8. 2023 – 15. 10. 2023 | Galerie Josefa Sudka

 

Lukáš Dvořák - mezinárodně uznávaný fotograf z oblasti módní fotografie, avšak jeho volnou tvorbu celoživotně provází akty.
Uplynulo 13 let od poslední výstavy v Leica Gallery Prague a 13 let od vydání knihy se stejnojmenným názvem. 13 je i název průřezové výstavy, která na velkých formátech prezentuje nejen nejnovější tvorbu.

 

15. 9. 2023 - 19. 11. 2023 | Leica Gallery Prague

 

Reklama


JAN ŠIBÍK 1989

  • Demonstrace v Československu 1988/89
  • Pád Berlínské zdi
  • Revoluce v Československu
  • Revoluce v Rumunsku

V roce 1989 se změnil svět, změnilo se tehdejší Československo a změnily se také životy mnohých z nás. Do osudových okamžiků dějin nás po třiceti letech zavede Jan Šibík v knize svých fotografií...

Další informace + objednávka:
www.eshop-knihasibik.cz
(knihu není možné zakoupit v běžné distribuci).

Fotogalerie mojePraha.cz

Praha díky svému kouzlu, neopakovatelné atmosféře či svým vlastním "životem" a událostmi, které se v ní odehrávají, přitahuje pozornost mnoha fotografů. Existuje tak velké množství vynikajících snímků, které v rámci internetu prezentují pouze na svých osobních webových stránkách nebo sociálních sítích. To bylo podnětem k vytvoření této "pražské" galerie, jako společného prostoru pro fotografie z hlavního města od předních českých fotografů. Seznam autorů budeme postupně rozšiřovat a jejich portfolia průběžně aktualizovat. Věříme tedy, že se všichni návštěvníci - milovníci kvalitní fotografie, mají na co těšit.

Novinky

Nově v galerii fotograf
ZDENĚK LHOTÁK

Podrobné info | Fotografie

Představujeme

Zdeněk Lhoták (1949) český fotograf, organizátor fotografických projektů a pedagog, od roku 1983 pracuje jako volný fotograf a vyučuje fotografii na Akademii Michael. Studoval Fakultu tělesné výchovy a sportu UK a obor umělecká fotografie na Fakultě filmové a televizní – FAMU. Jeho zájem o sportovní fotografii vyvrcholil získáním 2. ceny v soutěži World Press Photo 1986 za seriál fotografií "Spartakiáda". V roce 2019 mu Asociace profesionálních fotografů ČR udělila titul Osobnost české fotografie za dlouhodobý přínos fotografii. Je členem SR Asociace profesionálních fotografů ČR z.s.

Podrobné info | Fotografie

Autoři

Random image